3.E: Mléčná dráha v Toulcově dvoře

Ve středu 23.3. se děti z 3.E vypravily do Toulcova dvora na program Mléčná dráha. Dozvěděli jsme se mnoho zajímavého. Povídali jsme si o historii chovu skotu, jeho domestikaci, představili jsme si předky skotu domácího, seznámili se s pomocí obrázků s některými plemeny. Již víme, jak dlouho je kráva březí, kdo má delší rohy (samec, či samice), kolik litrů mléka nadojí, co vše potřebuje, aby byla spokojená. Srovnávali jsme podmínky v běžném chovu a chovu ekologickém. Již víme, co je syřidlo, siláž i syrovátka. Osahali jsme si rohy i lebku. Zkoušeli jsme dojení na „trenažéru“ a zjistili, že to není tak snadné, jak to vypadá. Vyrobili jsme z čerstvého mléka měkký sýr, ušlehali máslo. Poznávali jsme pohledem i čichem mléko od smetany a odstředěného mléka. Navštívili jsme chlév i jeho obyvatelky Fidorku a Jitku, příslušnice vzácného plemene česká červinka, a připravili jim večeři. Děti za svou šikovnost dostaly od naší průvodkyně velkou pochvalu. Výlet se velmi vydařil.

Martina Václavková

29.03.2016