Chladného prosincového rána jsme se vydali do centra Prahy, do domu U Zlatého prstenu, ležícího v blízkosti Staroměstského náměstí. Cílem naší cesty byl seminář o životě ve středověku s následnou dílnou.
Úvodní přednáška
Během úvodní přednášky jsme se seznámili s časovým obdobím středověku, jeho dělením a nejvýznamnějšími prvky.
Poté byly děti rozděleny do čtyř skupin, které se vydaly na čtyři různá stanoviště. Čas strávený na jednotlivých zastávkách odměřovaly stylově přesýpací hodiny.
Seznámení s originálními archeologickými nálezy a replikami
Žáci dostali příležitost prohlédnout si a osahat originální archeologické nálezy. V jakých nádobách se asi vařilo? K čemu sloužila trojnožka? Jak vypadaly středověké šperky?
Výroba záušnic
Jakou část těla asi zdobily záušnice? A jak se vyráběly? Když se podařilo správně stočit drát, mohli jsme se ozdobit tímto raně středověkým šperkem starých Slovanů.
Poznávání kachlů
Keramické kachle se při výzkumech prý nacházejí často. Proč jsou ale tak důležité? Kvůli různým obrázkům, které jsou na nich znázorněné. Pro středověké obyvatele naší země představovaly vlastně obrázkovou knihu a my jsme se dozvěděli něco o jejich významu.
Odlévání voskových obětin a pečetění
Nejprve jsme se seznámili s některými cechy a jejich znameními. Posléze si každý napsal na lísteček husím brkem své jméno a zkusil si otisknout pečeť do vosku tak, jak to dělali čeští králové.
Cestou zpět do školy se děti dožadovaly návštěvy rychlého občerstvení. Ta byla dle nich zlatým hřebem celého našeho výletu.