Exkurze na Pražský hrad

Kdy: pátek 9.6.

kdo: my. 4.E

kam: do Prahy

kam tam: Pražský hrad

co tam: exkurze s průvodcem

Před školu dorazili všichni včas, sluníčko slibovalo pohodový den a my se vydali na výpravu za poznáním na Pražský hrad. Vlak spolupracoval a jel, jak měl.

Na Smíchově jsme přestoupili na tramvaj a z Malostranského náměstí jsme šli pěšky.

Cestou jsme sledovali starou zástavbu, krásně zdobené domy, lampy a vnímali historii, která z těchto míst dýchá. Věnovali jsme se i floře a poznávali stromy. V Nerudově ulici jsme lovili domovní znamení a povídali jsme si o nich. Pro štěstí jsme pošimrali palce velikých obrů, kteří drží balkon Rumunského velvyslanectví. Prohlédli jsme si sgrafita na domech a popovídali si o způsobu vytváření těchto zajímavých zdobných prvků na fasádách domů. Některé dětem připadaly jako optické klamy, které jsme zkoušeli vytvářet ve škole při m a vv.

Výhled na malostranské střechy nás okouzlil.

Před katedrálou jsme si vyzvedli paní průvodkyni Veroniku, ze které se vyklubala úžasná, ochotná a milá strážkyně naší skupinky. Dozvěděli jsme se od ní nejen běžné historické informace o objektech, ve kterých jsme s ní byli, ale také mnoho zajímavostí, z nichž nás mnohé překvapily a to i dospělé :). Prošli jsme Chrám, zasvěcený třem světcům Vítovi, Václavu a Vojtěchovi. Hned po vstupu nás uchvátila výška budovy a klenba, vitráže i malby na skle. Má zde okno také Alfons Mucha, právě to tvořené malbou na skle, ostatní jsou vitrážová. Vypadají, jak obrazce z krasohledu.

Bylo tu velké množství lidí a udržet se pohromadě nebylo snadné. Zvládli jsme to. Trochu jsme si odpočali v lavicích a poslouchali povídání o hrobkách a osobnostech zde pohřbených. Velmi zajímavé bylo povídání o Svatováclavské kapli, kteroá kromě vzácných kamenů na zdech a úchvatných maleb na stěnách má i netradiční kamennou podlahu z hadce (serpentinu).

Po prohlídce katedrály jsme prošli nádvořím kolem obelisku z mrákotínské žuly, sochy sv, Jiří a vydali jsme se ještě na prohlídku Starého královského paláce.

Ohromný sál z krásnou klenbou poznala většina dětí. Ano, Vladislavský sál. Opravdu velkolepý prostor. Přešli jsme ke korunovačním klenotům a povídali si o nich. Víme, že zde jsou „jen“ repliky, přesto mají ohromnou cenu. Dozvěděli jsme se o vzácných kamenech, které je zdobí i o historii klenotů. Patří státu, tedy vlastně svatému Václavovi, ne konkrétní fyzické osobě. Sv. Václavovi je věnoval Karel IV.

Díky naší úžasné průvodkyni jsme se dostali i do míst, kam se běžní návštěvníci a turisté nedostanou. Byli jsme u trůnu a z balkonu jsme se dívali do zahrad i na okno, z něhož byli vyhozeni konšelé Slavata a Martinic při defenestraci. Na město byl odtud krásný výhled.

S paláce jsme odcházeli zvláštními schody. Byly široké a nízké. Sloužili totiž koním, jelikož ve Vladislavském sále se konávaly i turnaje. Koňským schodištěm jsme se s Pražských hradem a naší průvodkyní Veronikou protentokrát rozloučili.

Mooooc děkujeme za poutavý zajímavý výklad a moc příjemné průvodcování.

Těšíme se na další společnou výpravu.

Děti během exkurze pěkně spolupracovaly. Prokázaly, že si z historie pamatují události i osobnosti českých dějin. Kladly zajímavé otázky.

 

Foto: p.Kalošová a m.Václavková

10.06.2023