Klimatická změna – uhlíková stopa

Klima, ač se učíme, že není na rozdíl od počasí aktuální stav, nemusí být a není tak stálé, jak může budit dojem.

I klima se mění. Ne tak rychle jako počasí, ale ke změnám, které lze pozorovat v dlouhodobějším i krátkodobějším  horizontu dochází.

Všichni si všímáme, že se otepluje. I v našich podmínkách mírného pásu se snižují rozdíly v teplotách v ročních obdobích.

Na změny klimatu má velký, lze říci, že zásadní vliv člověk a jeho činnost.

O tomto tématu jsme si povídali spaní Markétou Jechovou, maminkou „naší“ Báry.

Uvolila se a přišla děti seznámit s oblastí, které se profesně věnuje.

Zopakovali jsme si společně, co víme o klimatu, o atmosféře a o tom, jak člověk přetváří a ovlivňuje nejen krajinu ale i organismy.

Vymýšleli jsme, čím vším, jakými činnostmi zasahují lidské populace do koloběhů látek v přírodě, do potravních řetězců i do „neživých“ přírodních zdrojů.

Věnovali jsme se skleníkovému efektu, globálnímu oteplování, tání ledovců, emisím, kyselým dešťům, kácení deštných pralesů atd.

Děti si pod vedením paní Jechové zahrály velmi zajímavou interaktivní hru Zachraň planetu.

Pracovaly jako jeden tým a bylo třeba, aby se společně rozhodovaly. Dělaly rozhodnutí v oblastech elektro, bydlení, dopravy, zemědělství a dalších. Jejich cílem bylo volit rozhodnutí a aktivity, které snižují uhlíkovou stopu a zmírňují negativní dopad lidské činnosti na konkrétní oblasti života, na konkrétní ekosystémy.

Společnými silami se dětem ve virtuálním světě povedlo zpomalit oteplování a dopad skleníkového efektu.

Děti hra opravdu zaujala.

Diskutovaly, argumentovaly, občas to bylo bouřlivé.

Procvičily si i angličtinu, i když ve hře nás pro jistotu provázela i paní Jechová, aby děti lépe porozuměly významu.

Moc děkujeme za velmi zajímavé a podnětné povídání.

Uvidíme, zda to, co jsme si řekli, že bychom mohli udělat hned teď a každý, budeme dodržovat.

A jaká byla odměna? Princ dostává většinou princeznu a půl království,

To jsme neměli, ale jablečný koláč ano :).

Pokud byste chtěli, můžete si vyzkoušet, jak byste zachraňovali planetu vy.

10.02.2024