Návštěva Muzea pražského vodárenství

Ve středu 20.3. jsme se vypravili do Prahy dozvědět se více o historii pražského vodárenství. Expozice muzea se nachází v objektu úpravny vody v Podolí. Interiér muzea je od provozních prostor vodárny oddělen skleněnou stěnou, takže jsme měli krásný výhled do filtrační haly, jejíž architektura je velmi působivá. Výklad během celého programu byl velmi zajímavý a ve zkratce jsme vyslechli historii zásobování vodou od prvních soukromých vodovodů z 12. století až po současné zásobování Prahy a okolí pitnou vodou. Dozvěděli jsme se, že pitná voda se do našich domácností začala postupně dostávat až po roce 1914. Do té doby se rozváděla voda z Vltavy jen na několik míst v Praze, obvykle náměstí, kam si lidé pro vodu museli chodit. Voda byla nepřečištěná a proto v 19. století byly velmi rozšířené nemoci způsobené bakteriemi z vody, jako byl např. břišní tyfus. Velmi cenné jsou sbírky různých druhů vodovodního potrubí, včetně těch dřevěných, které jsou v podzemí Prahy stále hojně k nalezení. Na konci programu jsme si mohli na památku odnést pohlednice, pexesa či omalovánky.

Po prohlídce vodárny jsme se nasvačili v přilehlém parku a vydali se na cestu zpět ke škole. Celý den nám krásně přálo počasí, takže po příjezdu do Černošic jsme ještě chvíli užívali sluníčka na školním hřišti.