A jak to bylo dál?

Máme rádi pohádky. Každý je má nebo alespoň byla doba, kdy je měl rád. Vánoce jsou časem pohádek. Proto i my se jimi zabýváme a to i v našem celoročním projektu Čteme s Ivonou Březinovou. V měsíci prosinci je věnujeme pohádkám v projektu A jak to bylo dál?.

Povídali jsme si o tom, co je pohádka z pohledu literatury, připomněli jsme si autory, kteří se psaní a sběru pohádek věnovali a věnují. Vzpomínali jsme na jména pohádek a pohádkových postav, které známe.

Pak jsme se pustili do tvoření. Ve skupinách děti převyprávěly pět klasických pohádek. Losovaly celkem ze sedmi: Sněhurka, Popelka, Šípková Růženka, Kráska a zvíře, O dvanácti měsíčkách, Zlatovláska, Princezna se zlatou hvězdou na čele. Kráska a zvíře společně s Princeznou se zlatou hvězdou zůstala na jindy. Po uplynutí přiděleného času skupiny své pohádky přečetly ostatním, abychom si všichni tyto příběhy oživili.

Většina pohádek končí svatbou…. A jak to bylo dál? Také jste nad tím někdy dumali? To právě bylo úkolem dětí. Mohly pracovat samostatně, zvolit si libovolnou pohádku z oněch pěti a vymyslet pokračování.

Pokračování pak bylo čteno formou autorského čtení. Občas jsme narazili na horší čitelnost textů nebo nesmělost čitatelů. Všichni však zdárně předvedli svá podání toho, co se dělo dál.

Líbila se nám a mnohdy jsme se i notně zasmáli.

Měli jsme i překvapení, která nám připravila naše Kristinka. Děti ji již delší dobu prosili, da by nějaký sloh mohla napsat v ukrajinštině a ona jim tentokrát vyhověla. poslechli jsme si tedy pokračování 12 měsíčků v ukrajinštině. Všichni pozorně poslouchali a pak jsme si povídali, co jsme pochytili a co nám naopak uniklo. Bylo to velmi zajímavé.

A co společného s pohádkami má paní Březinová. V její tvorbě je knížka Jak to bylo dál, jíž jsme se nechali inspirovat.

Její pokračování příběhů si děti poslechnou jako předkrm před vypuštěním na vánoční prázdniny ve čtvrtek 22.12.

Hlasovali jsme a nejvíc hlasů získala Popelka a v těsném závěsu za ní 12měsičků.

Přečteme si tedy je.

Pokud jste zvědaví na naše pokračování, podívejte se-jsou zde naskenované.

M.Václavková 16.12.2016

18.12.2016