Besedy s pamětníky

Naše škola se letos poprvé zapojila do projektu Příběhy bezpráví, který pořádá nadace Člověk v tísni. Tématem letošního již 14. ročníku byl ÚNOR 48.

Ve čtvrtek 15. 11. 2018 proběhly v rámci občanské výchovy dvě besedy s pamětníky pro žáky všech čtyř tříd 7. ročníku. Jako první přijal pozvání doc. Karel Müller a na druhé besedě si žáci vyslechli příběh rodiny černošických rodaček – paní Renaty Horešovské a její sestry ak.malířky Tamary Beranové. Na obou besedách byla přítomna i zástupkyně nadace.

Po zhlédnutí krátkého filmu, který dětem přiblížil zmíněnou dobu v souvislosti s dalším vývojem až do současnosti, hosté povyprávěli, jak vnímali a prožívali události, které vedly ke komunistickému převratu, z jejich pohledu.

Besedy očima žáků 7.B a 7.C :

Ondra: „…musíme vědět, co se může stát a vážit si demokracie a svobody.“

Lucka: „ …abychom si dokázali představit dobu války a strachu a všeho kolem Února 48.“

Olga: „Přišlo mi to zajímavé, protože většinou, když si přečteme nějakou knihu, tak to vnímáme jen jako historickou událost, ale takhle jsme si to mohli představit z pohledu někoho, kdo to zažil v našem věku.“

Lola: „…i když znám svého dědu dobře, dozvěděla jsem se něco nového a zajímavého o jeho životě.“

Kristián: „…zaujalo mě, jak byl nemocný a když pak šel za kamarádem, tak že tam nebyl, protože emigroval.“

Alžběta: „…zaujal mě film, protože jsme si dokázali představit, jak to vypadalo na demonstracích a myslím, že Policie byla velmi krutá ke svým spoluobčanům.“

Karolína: „ Beseda byla velice zajímavá a poučná. Pan Müller mluvil moc hezky a zajímavě. Jsem ráda, že se beseda uskutečnila.“

Michaela: „ …učíme se porozumět minulosti, ale i současnému světu, jelikož se historie opakuje a máme se z ní poučit. Taková beseda donutí většinu žáků se nad sebou zamyslet, protože si uvědomí, že by nemuseli mít tak snadný život.“

Ludmila Zhoufová

 

 

27.11.2018