Naši třídu navštívila černošická spisovatelka, aby nám vyprávěla nejen o své práci, ale také představila knihy pro děti několika černošických autorů a publikace ilustrované místními ilustrátory.
Paní Eva Vychodilová se nám nejprve představila a podělila se o svůj příběh, jak se stala autorkou dětských knížek. Popsala nám, jak psaní knih je náročná činnost a jak vydání knihy vyžaduje mnoho trpělivosti, odhodlání a spolupráce s dalšími lidmi. Zároveň je to však práce zábavná a napínavá, především při vymýšlení nových příběhů, jejich zápletek a jejich řešení. Paní Vychodilová nám představila dvě své knihy – Kouzelné tkaničky a Puntička.
Během první části čtenářské dílny jsme se dozvěděli, že v roce 2020 byli v literární soutěži Magnesia Litera v kategorii Litera za knihu pro děti a mládež nominováni hned tři černošičtí autoři:
- David Böhm s knihou A jako Antarktida,
- Petr Borkovec s knihou básniček Každá věc má něco společného se štěstím,
- Petr Koťátko s knihou Anička, mluvící potok a další chovanci ústavu paní Majerové.
Na poslední zmíněné knize bylo pro nás nejzajímavější, že se její děj odehrává v našem městě. Děti měly možnost si všechny tyto knihy prolistovat a krátce se začíst.
Dále jsme se seznámili s knihami těchto černošických autorů:
- Miloš Kratochvíl: Modrý Poťouch, Pachatelé dobrých skutků,
- Hanka Jelínková: Kos je bos, Obrázkové říkanky,
- Klára Pondělíčková: Co musejí morčata,
- David Böhm: Hlava v hlavě,
- Lucie Paulová: Alma a svět obrazů, Zozomba a také titul Elvíra, strašidlo z kontejneru.
Z ilustrátorů nás zaujala například Tereza Konupčíková, která ilustrovala knihu Zkruhádka, Martina Fojtů s ilustracemi ke knize Viktor a záhadná teta Bobina a David Böhm, který spolu s Jiřím Frantou vytvořil neotřelé modely měst ke knize Město pro každého: Manuál urbanisty začátečníka.
Velkou zajímavostí bylo zjištění, že v našem městě kdysi pobývala maminka známého spisovatele dobrodružných knih Jaroslava Foglara a že on sám zde strávil část svého života. V Černošicích máme dokonce po tomto spisovateli pojmenovanou ulici. Není ale jedinou významnou osobností, po které je pojmenovaná ulice v našem městě. Po známé ilustrátorce Marii Fischerové-Kvěchové je nově pojmenována krátká ulička v blízkosti ulice Vrážská.
V druhé části čtenářské dílny děti pracovaly s knihami a vyhledávaly v nich informace potřebné k vyřešení křížovky. Seznámily se přitom s pojmy jako tiráž nebo anotace. Tajenkou bylo jméno autora citátu: „Nemilovat knihy znamená nemilovat moudrost. Nemilovat moudrost však znamená stát se hlupákem.“
Na závěr čtenářské dílny děti pokládaly paní Vychodilové spoustu zajímavých dotazů, na které ochotně odpovídala. Dvě vyučovací hodiny utekly jako voda. Věřím, že tento zážitek u dětí podpořil nejen chuť číst a objevovat knihy místních autorů, ale také posílil jejich vztah k místu, kde žijí.