GONDOLY

Gondoly s fešnými gondoliéry plují v Benátkách. Pod rukama našich dětí dnes spatřily světlo světa gondoly. Ona totiž není gondola jako gondola.

Ty, co dnes vyráběli čtvrťáci,  se víc než na přepravu lidí hodí na přepravu velikonoční koledy nebo ledačehos jiného. Gondola je totiž nejen loďka, ale je to také rámový koš.

Po celou dobu byly dětem k dispozici radou, nápovědou, pomocí i předvedením dvě lektorky- Hanka, kterou již známe a Martina ( třídní 4.B). Radily, pomáhaly i zachraňovaly.

S pletením košíků a ošatek mají děti již zkušenosti z předchozího roku. Pletli jsme jich několik typů. Na čas před Velikonocemi jsme měli vzhledem k prokázané zručnosti a dovednostem slíbený typ košíku, který je tvořen trochu jinou technikou. Do něho se Hanka pouštívá jen s dospěláky.  Takže to byla nejen naše premiéra.

U předchozích děti dostaly dno, do kterého zapichovaly osnovy a ty pak vyplétaly. Tentokrát vše tvořily samy.

Ze silnějšího pediku vytvořily dva stejné kruhy a ty pak ozdobně a zároveň funkčně spojily „šénou“.

Po spojení kruhů lektorky vložily žebra a dotvořily tak kostru – rám koše.  Nastala na první pohled jednoduchá avšak na práci a pečlivost náročná část. Proplétat, utahovat, napojit a znovu. Občas se změnila barva výpletu dle přání a chuti tvůrce.

Někteří byli překvapeni, kolik práce, pečlivosti a času je třeba, aby vznikl košíček, přestože jsme zvolili rozumnou velikost, aby jej bylo možné v čase nám vyměřeném vyrobit.

Ti, kteří pracovali a čas využili, jak bylo nejlépe vhodné, si jej odnášeli hotový. Někteří zůstali chvilku navíc a dodělali jej, pár dětí dostalo několik pruhů pediku na dokončení doma.

A máme hotovo. Teď stačí gondoly naplnit.

Povedly se.

M.Václavková