Lipany

Za nezvykle teplého počasí vyrazily 6. B a 7. C do pražského divadla Minor, aby zde zhlédly pokus o oživení historického období husitství, končícího, jak jistě všichni víte, 30. 5. 1434 bitvou u Lipan. Byla jsem potěšena, že téměř všichni přišli ve vhodném i slušivém společenském oděvu.

Tentokrát byly v hledišti namontovány sedačky, bohužel tak bylo méně místa na nohy, což vedlo k tomu, že děti svými končetinami narážely do sedaček před sebou, a to působilo dotčeným divákům jistý diskomfort.

Je s podivem, že ještě v divadle během přestávky se některé děti přiznaly, že v ději tápou a příliš mu nerozumí, přičemž v písemném zhodnocení psaném ve škole uvedly, že hra byla pro menší děti. Nejsem stejného názoru, myslím, že šestý, sedmý ročník je adekvátní, ale chápu, že když byly v divadle nejstarší, nabyly dojmu, že je divadelní kus pro menší děti. Po představení mi s úžasem položily dotaz, jak je možné, že mladší děti všechno věděly a ony ne – např. co je pražská defenestrace. Jediné (kromě stáří diváků), co působilo dětsky, byl úkol na přestávku – namalovat své království nebeské.

Po skončení nevšedního divadelního zážitku jsme se rozdělili. 6. B spěchala zpět do Černošic, 7. C využila krásného slunného počasí a vydala se z Vodičkovy ulice vycházkou na Smíchovské nádraží.

Po cestě jsme minuli Novoměstskou radnici, z níž byli konšelé defenestrováni, ujasnili jsme si, že na ni nenavazuje ani Staroměstské náměstí, ani náměstí Republiky, ale náměstí Karlovo. Děti byly na nábřeží upozorněny na přistávací plochu pro vrtulníky IZS při VFN. Po cestě došlo i osvěžení v podobě zmrzliny.

Bohužel jsme se stali svědky velmi nebezpečného činu mladíka, jenž kráčel bez jištění po zábradlí Železničního mostu, podotýkám, že pod ním nebyla voda, ale čtyřmetrová propast končící zemí. Navíc při jeho balancování zahoukala vedle stojící drezína, všichni jsme se lekli a trhli sebou, mladík to naštěstí ustál a my se nestali svědky tragédie. Děti byly poučeny o možných nebezpečích takového jednání.

Výlet jsme zakončili v pohodovém duchu na zahrádce smíchovského McDonaldu, kde děti v klidu za družného hovoru pojedly jídlo své i jídlo z výše uvedeného řetězce. Při odchodu nám byla vyseknuta poklona místní zaměstnankyní, která děti chválila za vzorné chování během celé doby, již jsme zde strávili.

Z hodnocení dětí:

… Představení bylo dobré. Byl tam vědec a nadšený vědec. Také tam byl napůl cholerický voják. Děj byl ve zkratce o tom, že byli husité, ti proti sobě bojovali v bitvě u Lipan 30.5. 1434. K.L

… Bylo to skvělé. Bylo to velmi zajímavé a poučné. Vážně mě to pobavilo. Líbilo se mi, že to bylo tak zábavné a zároveň jsme se u toho i něco naučili. S.B.

… Já nemám moc ráda dějepis, takže představení, kde byly hlavně dějepisné údaje, mě moc nebavilo. E.Sy.

… Bylo to velmi zajímavé. Chci ty dva chlapy za učitele dějáku! B.T.

… Líbilo se mi, že když přijdete o něco dřív a nemáte co dělat, je tam hřiště pro děti, i když jste starší, není tam nikdy nuda. H.G.

… Divadlo se mi docela líbilo. Bylo hóóódně poučné, ale myslím si, že to bylo spíše pro menší děti. Musím říct, že to všem moc slušelo a skoro všichni se oblékli slušně. S.V.

… Mně se to celkem líbilo, bylo to víc muzikální. V. B.

… Trochu mi vadilo, že děti ze zadní řady neustále kopaly do mé sedačky, ale představení se mi líbilo. T.S.

… Divadlo mě náramně bavilo. Jen by zde mohlo být víc herců, aby pán při scéně boje nebyl sám. Musím taky přiznat, že páni muzikanti hráli fakt dobře a písně se mi líbily. E. Sl.

… Divadelní hra Lipany byla zajímavě zpracovaná. Očekával jsem od toho více soubojů a válek. Nelíbilo se mi, jak to bylo až moc dětsky zpracované. Nejvíce se i líbily kouřové, grafické a hudební efekty. L.M.

… Bylo to trochu pro menší děti. Uprostřed jsem už trochu usínala. Z.M.

… Představení se mi celkem líbilo. …Dozvěděla jsem se něco o bitvě u Lipan a Janu Husovi. Za mnou seděly děti, které pořád kopaly do sedaček, a to narušovalo představení. B. K.

… Divadlo se mi moc nelíbilo, Herci to zahráli moc pěkně, ale příběh se mi moc nelíbil. Co se mi líbilo, byl neuvěřitelný výkon bubeníka kapely Minor. Hodně mě motivoval se vrátit zpět k bicím. Potom se mi také líbil remix na Boží bojovníky. O.C.

01.05.2023