Lov na dně prvohorního moře

V pondělí 17.6.  se  vydaly 5.E a 6.C do terénu s paleontologem, geologem Štěpánem Rakem. Tentokrát jsme se vypravili do lokality v Řeporyjích, kde jsme plánovali pátrat po prvohorních organismech.

Na náměstí v Řeporyjích nás již očekával náš průvodce Štěpán Rak.

Na úvod jsme si připomenuli bezpečností pravidla, která je třeba dodržovat na lokalitách.

Pohybovali jsme se po dně prvohorního moře v dnešním Dalejském údolí.

Vyskytují se zde horniny sopečného původu, pod nimi jsou vrstvy usazených hornin.

V době prvohor bylo „naše území“ v oblasti severního pólu.

Navštívili jsme tři lokality Placatou skálu, Lobolitovou stráň a lom Mušlovka.

Na Placaté skále, která nese jméno po plochách hornin odlupujících se ve vrstvách, jsme nacházeli především tychnofosilie. Tychnofosilie jsou stopy po činnosti živočichů, stopy po jejich tělech, otisky.  Našli jsme stopy po lezení, hadice (živočich), hlavonožce.

Na Lobolitové stráni jsme nacházeli hlavně články stonků lilijic- lobolity. Bylo jich tu opravdu hodně.

V lomu Mušlovka jsme završili naši výpravu hledáním symbolu prvohor. Ano, zde děti nacházely kousky trilobitů i hlavonožců.

Exkurze se vydařila, děti byly s úlovky spokojené.

Děkujeme Štěpánu Rakovi za poutavý výlet proti směru času.

Martina Václavková, třídní uč, 5.E

LILIJICE A HADICE  (živočichové)

Děkuji za fotografování Klárčině mamince

23.06.2024