V pondělí 5.prosince jsme se vypravili do karlštejnského Muzea betlémů. Sešli jsme se před školou a vlakem dojeli do Karlštejna. Před vlastním programem v muzeu jsme si u obrázku vodníka na zdi domu u řeky povídali o povodních, u skal u řeky o trilobitech, mořích na našem území a deformacích vrstev skalních masívů, cestou k muzeum o hradě Karlštejn, o jeho zakladateli a významu. Žáci pěkně reagovali, někteří přispěli svými znalostmi.
V muzeu nás přivítaly příjemné lektorky. Vyslechli jsme si výklad o původu betlémů a o zajímavých exponátech. Mají tu u betlém paní Kvěchové z Černošic. Perníkové betlémy krásně voněly, kousnou jsme si však nesměli. Mají tu betlémy ze dřeva, z papíru, paličkované, z těsta, nepohyblivé i pohyblivé. Třešničkou na pomyslném betlémovém dortu je místní velký Karlštejnský královský betlém.
Jedná se o největší loutkový betlém v České republice, rozkládající se na 80 m2. Několikametrové kulisy hradu Karlštejna jsou osazeny 46 loutkami vyřezanými ze dřeva a oblečenými v dobových oblecích. Ježíškovi přináší dary 10 nejvýznamnějších českých panovníků v čele s Karlem lV., který mu darem přináší hrad Karlštejn.
Měli jsme možnost prohlédnout si i podzemní místnosti, kde je expozice věnovaná vinařství.
Po prohlídce betlémů nás čekalo tvoření v dílničce.
Zdobili jsme třpytkami vánoční ozdoby. Dětem i dospělým (tvořily i paní učitelky) se tvoření líbilo. Ozdoby se všem povedly.
Už se těšíme, až s nimi ozdobíme větvičky nebo stromeček.
Dnešní výlet se byl prima.