Nicolas Winton – Síla lidskosti

Dne 22.6. jsme spolu s ostatními žáky 2.stupně navštívili Club kino a shlédli hraný dokument o Nicolasi Wintonovi.

Projekci hraného dokumentu „Nicholas Winton – Síla lidskosti“ režiséra Mateje Mináče, který získal jako první český film cenu Internacional EMMY AWARD za nejlepší zahraniční dokument od americké televizní a filmové akademie (Oskar v oblasti dokumentárních filmů), nám objednala paní učitelka dějepisu, Lenka Strnadová.

Díky filmu se děti seznámily v přesném chronologickém sledu s nejdůležitějšími etapami našich novodobých dějin a urovnaly si dějepisné pojmy jako I. republika, Mnichovská dohoda, okleštění ČSR, Sudety, Protektorát Čechy a Morava, odbojová činnost, holocaust, osvobození Československa, konec války, poválečná léta atd.

Historická faktografie byla ve filmu prolnuta příběhem Nicholase Wintona a jím zachráněných dětí, a dodávala tak velký emoční náboj celému filmu.

Po shlédnutí projekce následovala beseda s dramaturgem projektu, který se s Wintonem osobně znal, a který s potěšením odpovídal na zvídavé dotazy žáků.

Myslím, že tato přednáška byla velmi důležitá v mnoha aspektech. Jednak nám film připomenul naše pohnuté dějiny. Ukázal také to, jak se nyní máme dobře, a jak snadno se tato situace může změnit. A měl jedno nesmírně důležité poselství – ukázal dětem hodnoty, na kterých stále nesmírně záleží – lidskou slušnost, a schopnost pomáhat ostatním.