Od vlka ke psu aneb … a za dveřmi je vlk

Ve středu 20.3. nás navštívila paní Helena Jahelková se svými československými vlčáky Hopinkou a Trapperem, aby nám pověděla něco o tom, jak se domestikací z vlka vyvinul pes.  Jak nám psi rozumí a jak my můžeme rozumět jim. Jak se správně chovat, když potkáme psa. Jak pomáhají psi lidem, o psech ve městě.

Když se Medvídci a Tygříci pohodlně usadili, tak aby všichni viděli, paní Helena je se psy seznámila. Hopinka i Trapperek si děti nejprve očichali. Traperek má rád vůni aviváže, a tak všichni poznali, kdo má na sobě čerstvě vyprané oblečení 😃

Chvilku na to přišel na řadu pamlsek. Když krmíme pejska z ruky, dáváme mlsotu z natažené dlaně. Potom jsme si ujasnili, jak se pozná pejsek od fenky.

Na promítané prezentaci si děti prohlédly rozdíly mezi vlkem a psem, různé vyšlechtěné psy, jak se psi k sobě chovají, postoje těla když má pes radost, bojí se, bojí se, ale brání si to svoje, je podrážděný a chystá se k útoku.

V praktické části jsme sledovali, jak lze domácí psy vycvičit. Kromě základních povelů umí Hopinka i Trappíšek počítat, panáčkovat a nosit různé věci. Na vlastní kůži jsme si vyzkoušeli, jak psy reagují na volání svého druhu: tedy vytí, my jsme začali, oni se přidali. Dozvěděli jsme se, jak se to dělá, když si chceme pohladit něčího psa a kde ho máme hladit. Hopinka se předvedla jako trpělivá modelka, ukázali jsme si na ní všechny psí pocity a varovné postoje. Například už víme, že ne všechno vrtění ocasem značí radost.

Na závěr jsme se s pejsky vyfotili.

Děkujeme Heleně Jahelkové a společnosti Nyctalus za krásný a poučný program.