Photobase 2024 – velký úspěch žáků naší školy

Stalo se tradicí, že se s žákyněmi a žáky devátých tříd věnujeme v rámci výtvarné výchovy mimo jiné i fotografování. A i když o tom někdo pochybuje, je orientace v obrazovém světě, který nás čím dál tím více obklopuje a pohlcuje, nepostradatelnou částí základního vzdělání.

Soutěž v digitální fotografii PHOTOCONTEST je součástí rozsáhlého vzdělávacího projektu PHOTOBASE určeného studentům středních škol a žákům 2. stupně základních škol celé České republiky.

PHOTOBASE, jehož organizátorem je Gymnázium Oty Pavla v Praze 5, zahrnuje celorepublikovou fotosoutěž PHOTOCONTEST, která vrcholí výstavou v Novoměstské radnici.

Projekt probíhá pod záštitou Magistrátu hlavního města Prahy.

Po měsíčním vytváření fotografií s tématy Kdo si hraje, nezlobí,  Co se děje v trávě a Neobyčejná obyčejnost, bylo porotou vybráno pět fotografií z naší školy do finále soutěže.

Dne 28.3.2024 jsme se s žákyněmi Myroslavou Stadnychuk a Terezou Vokálkovou a s žáky Nikim Vulkánem, Lukášem Pertlem a Šimonem Zemanem (ten zastupoval Leu Kořínkovou) vydali do Novoměstské radnice v Praze na vyhlášení vítězů finále.

S velkou radostí Vám nyní můžeme sdělit, že Lea Kořínková obsadila se svou fotografií Hlavně nespadni první místo v kategorii Kdo si hraje, nezlobí a Tereza Vokálková druhé místo ve stejné kategorii se snímkem Přátelství.

V kategorii Co se děje v trávě nebylo uděleno první místo, ale druhé i třetí místo získala Myroslava Stadnychuk se snímky Kam padají hvězdy a Kam odlétali ptáci.

Poslední a třetí kategorii Neobyčejná obyčejnost vyhrál Nikola Vulkán s fotografií Pozlacení.

Velkou radost udělala sobě i nám všem Myroslava Stadnychuk, která se stala absolutní vítězkou soutěže. A to, že se ZŠ Černošice stala vítěznou školou za rok 2024, nám získalo uznání v celé republice.

Letos se soutěže účastnilo 561 žákyň a žáků, studentek a studentů z 80 škol celé České republiky. Odborná porota ohodnotila rekordních 1902 soutěžních fotografií a působila v tomto složení: Ivan Látal, Jan Neubert, Václav Kvičera, Ivan Bárta, Pavlína Krupová a Zdeňka Veselá.

Výstava nejlepších fotografií 12. ročníku soutěže PHOTOCONTEST probíhá od 20. března do 7. dubna 2024 denně (mimo pondělí) od 10 do 18 h na Novoměstské radnici, Karlovo nám. 1/23, Praha 2, kam Vás všechny tímto oznámením srdečně zveme.

Všem účastníkům a vítězům blahopřejeme – pozorujte nadále svět kolem sebe, vytvářejte správné souvislosti a neztraťte nikdy radost z tvorby!

Více informací najdete na www.photobase.cz

MgA. Jan Sacher, pedagog