Podzim na školním pozemku

I tento týden jsme se věnovali péči o zvířata na školním pozemku. Podzimní počasí nám přináší nejenom chladnější teploty, ale také nevyhnutelné bahno, přesto všechno mají zvířátka hlad a potřebují, abychom se o ně postarali.

Děkuji za to, že jste žáky vybavili holinkami a vhodným oblečením.

Žáci si se zvědavostí prohlíželi naši nejstarší kozu Lízu, která čeká kůzlátka.

Řekli jsme si, že březost trvá průměrně 150 dnů a na svět přivede obvykle dvě nebo tří kůzlátka v jednom vrhu.

Pro všechny bude fascinující sledovat, jak matka koza pečlivě očekává a připravuje se na přírůstek do své kozí rodiny!

V tomto týdnu jsme měli třídnickou hodinu na téma tolerance a ohleduplnost. Věříme, že tato hodina měla mnoho přínosů pro třídní kolektiv. Celý hovor jsme otevřely tím, že nám Anežka přečetla knížku Pady od Sandry Dieckmann.

Hovořili jsme o tom,:

• jak důležité je být empatický a zkoušet porozumět citům druhých,
  • jak konstruktivně komunikovat (jak slušně říct, co se mi nelíbí, co chci, …),
  • jak je pro nás přínosná týmová práce a učení se vzájemnému respektu,
  • jak řešit konflikty,
  • co je to inkluze ve školství.

Zjistili jsme, že malá dávka respektu dokáže otevřít velká okna porozumění.

Doufáme, že téma tolerance a ohleduplnosti nejenom přispělo k dobré atmosféře ve třídě, ale také poskytne žákům nástroje a dovednosti, které mohou využít v každodenních situacích.