Pražské pověsti

Pověsti, legendy a báje mívají nádech tajemna, strašidelna a občas nás z nich i trochu mrazí. Patří mezi náš oblíbený žánr. Tentokrát jsme se zaměřili na pověsti a legendy našeho hlavního města.

Nejdříve děti pracovaly s příběhy z knížky Strašidla a pověsti  staré Prahy. Pátraly po událostech, které vedly ke vzniku pověstí, hledaly typy bytostí, které z nich zůstaly tak říkajíc uvězněni mezi dvěma světy, zabývaly se jejich mírou škodivosti či prospěšnosti pro živé obyvatele Prahy a pátraly po možnostech vysvobození. Některé pověsti pak převyprávěly ostatním.

Naladěni na tajemnou atmosféru Prahy jsme se v pondělí vydali do Kino clubu v Černošicích, kde nás herci paní Eva Hrušková a pan Zdeněk Rohlíček společně s jejich zajímavými loutkami výtvarníka a loutkáře Jaroslava Doležala vzali na výlet do staré Prahy. Společně s nimi jsme si připomněli nejznámější postavy českých pověstí a vrhli jsme se přímo do děje tři pověsti ze stověžaté matičky Prahy.

Představení bylo provázeno hezkými skladbami doprovázejícími děj příběhů. Některé písničky jsme si zazpívaly společně s herci.

Bylo to moc milé představení.

Děkujeme.

A jelikož herci potěšili nás, i my pro ně měli něco malého pro radost i chuť. Co? Panu Rohlíčkovi samozřejmě rohlíčky a paní Hruškové perníčky. :).

Cestou do školy jsme si zpívali pekelnou písničku, která nás chytla.

Ve škole pak děti tvořily vlastní pověsti k místům, které znají. Přečetli jsme si je společně.

Při výtvarné výchově kreslily strašidelné bytosti z pověstí.

Blok s pověstmi se vydařil.

Děti velmi hezky pracovaly.

Pověsti nás baví.