Přijímací řízení na SŠ a víceletá gymnázia: podrobné informace, důležité zásady

Vzhledem k množícím se dotazům jsme pro Vás připravili podrobný manuál k přijímacímu řízení v roce 2018. Pokud zde nenajdete odpověď na svou otázku, kontaktujte výchovnou poradkyni Mgr. M.Šlesingerovou (mslesingerova@zscernos.cz).

Přihlášky

• 2 tiskopisy – od třídních učitelů
  • zkontrolovat – chyby nahlásit výchovné poradkyni M. Šlesingerové (opravené tiskopisy nevydává škola na počkání!)
  • vyplnit dvakrát TOTOŽNĚ! (neměnit pořadí škol – pořadí neznamená preferenci)
  • lékařské potvrzení – pouze na vybrané školy (pokud škola vyžaduje lékařské potvrzení, najdete tuto informaci na jejích webových stránkách)
  • žáci s SPU – pokud požadují při přij. řízení zvláštní zacházení, je třeba přiložit k přihlášce zvláštní formulář vyšetření z PPP (se specifikací podmínek přij. řízení)
  • přiložit osvědčení a diplomy ze soutěží, olympiád, relevantních nepovinných aktivit,…
  • doručit na vybrané školy nejpozději 1. března 2018

• celostátní přijímací zkoušky se týkají SŠ s maturitní zkouškou

13. dubna                   šestileté a osmileté obory 1. termín

17. dubna                   šestileté a osmileté obory 2. termín

12. dubna                   čtyřleté obory 1. termín

16. dubna                   čtyřleté obory 2. termín

10. května                  první náhradní termín

11. května                  druhý náhradní termín

• první termín absolvuje žák přij. řízení na škole, kterou uvedl v přihlášce na prvním místě
  • druhý termín absolvuje žák přij. řízení na škole, kterou uvedl v přihlášce na druhém místě
  • lepší výsledek se započítává na obě školy (tvoří minimálně 60% celkového bodového hodnocení uchazeče)
  • SŠ může vypisovat ještě vlastní přij. řízení (navíc k celostátní zkoušce)
  • pozvánku k přij. řízení obdrží žák poštou nebo emailem
  • povolené pomůcky: tužka, rýsovací potřeby, negumovatelné pero
  • výsledky budou zveřejněny na webových stránkách SŠ
  • neúspěšní uchazeči budou vyrozuměni písemně – do tří dnů se mohou odvolat
  • SŠ mohou vypsat další termíny přij. řízení, pokud nenaplní svou kapacitu

Zápisový lístek

• = vyjádření definitivního záměru studovat na vybrané škole
  • vydává ZŠ v průběhu dubna (pokud jej žák nepotřebuje dříve)
  • pouze 1 tiskopis – pokud jej žák ztratí, vydá škola duplikát za poplatek 100 Kč
  • doručit na vybranou školu do deseti pracovních dnů od zveřejnění výsledků
  • zpětvzetí lístků není možné! – výjimkou jsou uchazeči, kteří se již v lednu/únoru zapsali na uměleckou školu, ti mohou vzít lístek zpět a doručit ho na jinou SŠ, kde konali státní přij. řízení v dubnu

Co když se nikam nedostanu?

• kontaktovat SŠ a zjistit, kde ještě není naplněna kapacita