Primární prevence

Mgr. ThB. Daniela Nacházelová

metodička prevence
  dnachazelova@zscernos.cz

Máte-li podezření, že se u Vašeho dítěte vyskytly projevy rizikového chování, neváhejte nás kontaktovat.

V oblasti prevence ubližování mezi dětmi škola nadále působí prostřednictvím třídních učitelů, kteří ve svých třídách intenzivně monitorují vzájemné vztahy mezi dětmi a v rámci třídnických hodin vhodnými prosociálními činnostmi posilují zdravé klima v třídních kolektivech, případně řeší vzniklé problémy. V některých třídách na 2. stupni byly realizovány programy primární nebo selektivní prevence organizací Magdaléna o.p.s. V současnosti probíhají ve všech 3. až 9. třídách preventivní programy Linky bezpečí. Každá třída si vybrala téma programu, např. Vztahy, Odlišnosti, Dospívání a absolvuje dvouhodinové setkání s lektory Linky bezpečí. Ohlasy žáků jsou pozitivní, programy se jim líbí.

Řešíme problémy týkající se:

• nezdravých vztahů v kolektivu
  • látkových i nelátkových závislostí
  • vandalismu, sprejerství, krádeží, ničení osobních věcí žáků ve škole
  • fyzického a psychického ubližování, šikany
  • záškoláctví
  • projevů rasové a menšinové intolerance
  • domácího násilí a rizikového sexuálního chování
  • sebepoškozování
  • poruch příjmu potravy
  • …a dalších problémů ovlivňující vzdělávání a výchovu žáků

Školní metodik prevence pracuje v oblasti prevence sociálně patologických jevů. Zajišťuje metodickou, koordinační a poradenskou činnost v problematice prevence rizikového chování, jako jsou např. šikana, užívání návykových a psychotropních látek, záškoláctví, agresivita, rizikové sexuální chování, rizika školního neúspěchu aj. Zvyšuje všeobecnou informovanost mezi rodiči, učiteli a žáky tak, aby byla zajištěna maximální primární prevence těchto jevů. Úzce spolupracuje se třídními učiteli a podporuje bezpečné a zdravé klima ve třídě a ve škole. Vyhodnocuje varovné signály spojené s možností výskytu rizikového chování a poskytuje poradenskou činnost. Podílí se na tvorbě a naplňování Minimálního preventivního programu školy. Organizuje přednášky a besedy spojené s uvedenou problematikou. (NÚV)