Pyžamový den a tvůrčí dílna na psaní s paní spisovatelkou Evou Vychodilovou

Tento den se celá škola převlékla do pyžam a županů a vyrazila do školy. Byl to zvláštní pocit, ale zároveň pocit, že škola může být prostředí jako doma. Můžeme se vzdělávat a přitom se cítit pohodlně.

Na tento den jsem také měla pozvanou paní spisovatelku, Evu Vychodilovou, aby nám pomohla s psaním.

Žáci měli úkol z předešlé návštěvy. Přečíst knihu od černošického autora. Tato dílna navazovala na dílnu předchozí s názvem „Černošičtí spisovatelé„. Žáci sdíleli své dojmy z přečtených knih a vzájemně se tak obohatili. Během malé chvíle se třída rozdělila na 5 menších skupinek. Jedna skupinka četla knihy od pana Kratochvíla, další skupinka četla knihu od Jaroslava Foglara, Lucie Paulové další skupinka zkusila básničky Petra Borkovce. Poslední skupinka si vybrala samotnou Evu Vychodilovou.

Eva Vychodilová nám ukázala možnost, jak připravit mozek na psaní. Ukázala nám, jak si pomáhat s psaním pomocí knih. Žáci museli vyhledávat informace, aby je následně mohli použít do křížovky. V tajence vyšel Jan Ámos Komenský, který si moc přál, aby vzdělávání děti bavilo. Také jsme se dozvěděli, co je to Haiku. Zkusili jsme si ve skupinkách nějakou napsat. Nakonec dostala každá skupinka část textu, na který měla domyslet krátké vypravování. Vypravování bylo zdařilé.

Za odměnu dostali žáci betlém od Marie Fisherové – Kvěchové, která již nežije. Ten nám bude zdobit třídu.

Tato autorka ilustrovala moc krásných obrázků a knih. marie fischerová kvěchová – Bing images

Jak nám to slušeno v pyžamu se můžete podívat do galerie.

Děkuji mamince Jonáše za opětovnou milou a velmi přínosnou návštěvu.

Lucie Havlíčková

10.12.2023