Sedmáci v Drážďanech

Ve středu 4. října se žáci sedmých tříd vypravili na zeměpisnou exkurzi do Drážďan. Akce byla úzce propojena s výukou, jedním z učebních témat je totiž i seznámení se se státy Evropy a Německo je náš důležitý soused. Kromě zeměpisu si žáci osvěžili i další předměty, především dějepis, přírodopis, výtvarnou výchovu a měli možnost si v praxi ověřit své znalosti cizího jazyka. Prvním cílem byla slavná drážďanská galerie Zwinger. Děti se v galerii dozvěděly o autorech, malířské technice nebo kompozici vystavených děl. Vrcholem byl sál s nejslavnějším obrazem od Rafaela Santi Sixtinská madona. Z galerie jsme se vydali na prohlídku města, které bylo za 2. světové války těžce poškozeno bombardováním. Posledním bodem programu byla návštěva Muzea hygieny, jedná se o jedinečné interaktivní muzeum člověka. První část expozice nabídla skvělé exponáty, dětem se líbila „skleněná žena“ s kompletní cévní i nervovou soustavou, bylo možné si prohlédnout model člověka v horizontálních řezech či vývoj plodu v těle matky. V další části se pak žáci zábavným způsobem seznámili s biologií člověka, líbila se jim i možnost vyzkoušet si, jak chodí, vidí nebo slyší staří lidé.

Drážďany jsou atraktivním, snadno dostupným a bezpečným cílem, který si většina lidí spojuje především s nákupy, naši žáci však dnes už vědí, že se jedná také o město, které patří k perlám evropské kultury.

Luděk Svoboda

foto: Anna Marková a Eliška Jílková