Setkání se starostou Černošic

Stalo se již hezkou tradicí, že se černošičtí páťáci setkávají s panem starostou. Děti z 5.E se na setkání na MěÚ v Černošicích vydaly ve čtvrtek 16.května.

Byly plné očekávání. Zvědavost se v nich mísila i s obavami, co se to vlastně bude dít. Na městském úřadě se nás ujal pan starosta Filip Kořínek. Po vřelém přivítání nás provedl městským úřadem, na němž někteří byli úplně poprvé.

Prohlédli jsme si historické i současné fotografie města a hledali, kde se momentálně nacházíme. Překvapením pro mnohé bylo zjištění, že pokud jsme pohlédli na staré fotografie, byli jsme vlastně na poli.

Děti se mohly podívat do pracovny pana starosty. Jelikož bychom se do ní všichni nevešli, sešli jsme  dolů, do zasedací místnosti, kde jsme si společně povídali.

Po počátečním ostychu, který trval jen chvilinku, se rozproudila zajímavá beseda. Děti se ptaly na věci, které je zajímaly. Mnohdy z otázek vznikla krátká diskuse. Děti měly i nápady, co by se jim tu líbilo zřídit, co by si a jak představovaly.

Povídali jsme si o fungování města, městského úřadu i jeho částech, co se zde vyřizuje, o městských autobusech, proč nejezdí častěji a někdy mají dlouhé pauzy, o odpadech a jejich svážení, o schvalování a povolování staveb, silnicích i jejich opravách, o placení dani z nemovitosti a kam jde a co se z ní hradí.

Děti byly zvědavé i na to, co obnáší funkce starosty a jak se k ní vlastně pan Kořínek dostal, co mu dala i vzala.

Věnovali jsme se i závažnějším tématům. Děti zajímala otázka bezpečnosti. Co lze, co se dělá, mohlo by se dělat, aby mladí lidé nejezdili nebezpečně na koncích vlaků,  jak zvýšit bezpečnost na ulicích i jak zabezpečit např. kola, koloběžky před odcizením. Zabývali jsme se i možnostmi zřízení kamerových sledování na některých místech.

Někteří by rádi podnikali, tak je zajímalo, zda to mohou již jako děti, co celkově podnikání obnáší. Kdo co, jak a kde může prodávat a co k tomu je potřeba splňovat.

Zajímavý byl  výhled do budoucnosti. Povídali jsme si, co se plánuje, jaké změny, úpravy, rekonstrukce. Momentálně jsou pro páťáky „živé“ přijímací zkoušky na víceletá gymnázia, tak je zajímalo, jak to vypadá s plány na zřízení a výstavbu toho černošického.

Aktuální je i přestavba nádraží i plánované úpravy školy. Pracovali jsme s plány a vizualizacemi.

Témat, které děti zajímala, bylo opravdu velké množství a jejich rozsah i rozptyl velký.

Bylo znát, že děti jejich město zajímá, přemýšlejí nad životem v něm a chtějí ho zlepšovat.

Beseda s panem starostou byla zajímavá, dynamická a panovala velmi příjemná atmosféra.

Pane starosto, děkujeme za milé přijetí, vstřícný přístup k našim zvídavým otázkám a Váš čas, který jste nám věnoval.

Děti z 5.E + třídní učitelka Mgr. Martina Václavková