Školní pozemek

Chovatelství

Pěstitelství

Venkovní třída

Počátkem dubna naše škola převzala od zřizovatele dlouho nedočkavě očekávaný školní pozemek, který se nachází jen kousek od školy v Mokropsích. Nový pozemek znamená nové příležitosti pro žáky i pedagogy. Nyní patříme mezi školy, které se mohou pochlubit krásnou venkovní třídou. V teplých dnech je učení venku osvěžující a v červnových parnech se  budeme předhánět, kdo bude moci privilegium venkovní učebny využít. Už v dubnu několik tříd učebnu vyzkoušelo s velmi pozitivními ohlasy. Nejvíce nás za venkovní učebnu chválí psychologové. Regenerace mozku na čerstvém vzduchu je rychlejší a kvalitnější než v sebelépe větrané třídě. Také možnosti pohybu jsou nadstandardní. K tomu připočteme přestávku s minimálním hlukem, zpěv ptáků, vzdálený lomoz vlaku nebo jedoucí auto, takže oproti rušné školní chodbě, je to oáza klidu a pohody.

Kromě venkovní třídy začínáme na pozemku s pěstitelskými pracemi. Zatím máme k dispozici pět vyvýšených záhonů, ale v plánu jich máme více. V některých třídách si děti s předstihem vypěstovaly sazenice zeleniny a brzy budou záhonky plné. Kromě zeleniny máme v plánu pěstovat i bylinky a drobné ovoce jako jsou maliny, rybíz, angrešt a ostružiny. Čím více tříd se do péče o pozemek zapojí, tím se zahrada stane krásnější a pod dětskýma ručičkama doslova rozkvete.

Největším překvapením pro každého nového návštěvníka jsou naše zvířátka. Koupili jsme dospělou kozu Lízu, tři kůzlátka (jedno kamerunské) a dvě kamerunské ovečky. Pár dní byly kozy i děti mírně ostražité. Rychle se ale mezi nimi vybudovala důvěra. Jakmile kozy vidí přicházet větší skupinku, už z dálky radostně pomekávají a těší se na pohlazení i dobroty. Pro většinu dětí je to jediná možnost, jak přijít do styku s domácími zvířaty, jak jim dávkovat krmení, zkontrolovat  pítko, popřípadě vyčistit chlívek, jednoduše řečeno, převzít zodpovědnost za živého tvora. Když jsme ukládali seno na půdičku chlívku, děti byly nadšené. Nikdo z nich nikdy seno neuklízel, mnozí ho měli poprvé v ruce. Kluci pak seděli v seníku a vůbec se jim nechtělo do školy. Je krásné pozorovat, kolik lásky dokáží děti směrem ke zvířátkům vyprodukovat. A nejen ke kozám. Na pozemku máme ještě voliéru s devíti slepičkami. Většina z nich už se nechá bez problému chytit a chovat. Každé snesené vajíčko berou děti jako malý zázrak přírody. I když je na pohled stejné jako z obchodu, pro děti je jiné.
Náš školní pozemek je takovým malým protipólem dnešní přetechnizované doby. Zahrada vůbec nechce soutěžit s IT technologiemi, jen nás všechny upozorňuje, že je také důležitou součástí našeho života. Nutí nás k zamyšlení o ohleduplnosti a úctě k přírodě. Uvědomujeme si, že jsou věci, které nepočkají, které bez ohledu na cokoliv prostě musíme. Každý den je třeba krmit a napájet zvířata, když je sucho, musíme zalévat rostliny. Na zahradě pochopíme, že v reálném životě neexistuje tlačítko reset.

Děkujeme našemu zřizovateli, Městu Černošice, že podpořil školou navržený projekt zřízení školního pozemku, překonal všechna úskalí, kterých nebylo málo a realizaci tohoto ojedinělého projektu školní zahrady letos úspěšně završil. Zároveň chceme poděkovat všem rodičům, kteří projekt podporovali a v současnosti jsou do provozu aktivně zapojeni.

Ing. Mgr. Vratislava Kutílková

pedagog