Smetáci mořského dna

Ve čtvrtek 21.3.  jsme vypravili společně s paleontologem RNDr. Štěpánem Rakem, Ph.D. slovem, obrazem i zkamenělinami za „smetáky mořského dna“, jak je sám náš průvodce nazývá.

Vydali jsme se společně proti proudu času, do éry, jejímž symbolem se stali členovci.

Cílem a objektem našeho zájmu jsou, byli TRILOBITI – symbol prvohor.

 

Na úvod jsme si společně zopakovali, co již víme o paleontologické historii, érách vývoje Země, o dominantních druzích jednotlivých období, jak vznikají zkameněliny, jak se určují nové druhy. Žáci toho věděli opravdu hodně.

Osvětlili jsme si pojem  symbol a vládce, vůdčí zkamenělina, vědecká kresba, kterou někteří již při přírodovědě kreslili.

Trilobiti patří mezi fosilní, tedy vymřelé členovce. Do současné doby nezůstal jejich žádný druh ani jim příbuzný. Nejbližšími druhy jsou dnešní stínky a svinky.

Celkově je na světě popsáno cca 30-40tis druhů trilobitů. Z Čech je popsáno přibližně 3tis. To je s ohledem na velikost území ohromné množství. Souvisí především s geologickým stářím tohoto území. ČR je na trilobity velmi bohatá. Několik obcí je má ve svém znaku.

 

Hovořili jsme o evoluci, jaké druhy a jaké vlastnosti jsou z evolučního hlediska efektní a co znamená býti evolučně líným.

V porovnání délky existence trilobitů a rodu homo-člověk, je naše lidská existence nepatrná. Trilobiti tu byli cca 250mil let, člověk pouhé 3mil.

Věnovali jsme se stavbě těla trilobitů,  rozmanitosti jejich tvarů, způsobu života i jejich způsobům obrany.

Jak již název skupiny napovídá, trilobití tělo se skládalo ze tří částí. Měli torpédovitý tvar těla, někteří  s ostny. Předpokládá se, že byli barevní. Tušíme, jak některé barvy vypadaly, někde jsou zachovány molekuly jejich chemických složek.

Mezi trilobity byli lovci, avšak převážná většina byla lovena, byli tedy kořistí. Líhli se z vajíček, larvy žily většinou u dna. Pohlavní dvojtvárnost u nich nebyla vyvinuta. Většina druhů žila ve skupinách. Stejně jako u současných organismů, také u trilobitů platilo, že čím více mají mláďat, tím méně se jich dožije dospělosti. Byli důležitou součástí prvohorních potravních řetězců.

Zajímavé bylo i velikostní rozpětí. Největší objevený a zdokumentovaný druh je Isotelus rex (72cm) z Ameriky, Dawsonia bohemica, který se vyskytoval jen  na území naší republiky, měřil pouhé 2-3mm. Můžeme říci, že to je, byl český endemit.

 

Povídali jsme si o zraku živočichů, o významu postavení a velikosti očí. Trilobiti, podobně jako např. dnešní hmyz, měli oči velké a složené. Potřebovali mít přehled o svém okolí, aby mohli uniknout predátorům. Někteří se při ohrožení stáčeli do „klubíčka“. Na zkamenělinách můžeme vidět i jakési zámky, západky, kdy části těla do sebe zapadaly a ztěžovaly rozmotání. Stáčení jako obranu  můžeme pozorovat i u některých současných živočichů (ježek, pásovec, stínka apod.)

 

Překvapivé pro většinu posluchačů bylo zjištění, že velká většina nacházených zkamenělin jsou vlastně jen jejich svlečky. Při svlékání, trilobiti se stejně jako např. dnešní raci či krabi svlékali, se nejdříve oddělil kryt hlavové části a pak trilobit ze svého krunýře vylezl a počkal, až mu ztuhne nový. Proto bývají zkameněliny většinou bez hlavičky a celé trilobity nalézáme vzácně

 

I dnes je možné najít nové druhy trilobitů. Pro identifikaci zcela nového druhu je potřeba nalézt alespoň 2-3kusy zcela zachovalých zkamenělin organismu.

 

Trllobiti vymřeli koncem prvohor.

Z dnes žijících vodních členovců jsou jim nejpodobnější, nikoli však příbuzní, ostrorepi a listonozi.

 

Seznámení s trilobity, symbolem prvohor, bylo bohatě doprovázeno obrazovým materiálem, zkamenělinami a především a poutavým výkladem pana Štěpána Raka. Zkameněliny si žáci mohli prohlédnout i osahat.

 

Žáci byli průběžně zapojováni. Uplatnili své poznatky získané nejen při výuce. Mnozí prokázali až překvapivé znalosti.

 

Virtuální výpravy za trilobity se zúčastnilo pět tříd: 5.E, 5.A, 5.B, 6.B, 6.C.

 

Velký dík patří panu Štěpánu Rakovi za pozvání a zprostředkování setkání s tvory, kteří Zemi obývali velmi, velmi dlouho před námi.

 

Mgr. Martina Václavková

 

PS: na setkání žáci navázali  tvorbou životabásně trilobita a přírodovědným kvízem

 

OSTROREP, LISTONOH ——-nejpodobnější trilobitům, nejsou skutečně příbuzní

TRILOBIT VE ZNAKU OBCE – Skryje (okr. Rakovník), Jince (okr. Příbram), Málkov (okr.Beroun), Sebečice (okr. Rokycany), Čelechovice na Hané (okr.Prostějov)

 

 

 

 

 

 

 

24.03.2024