Výprava do světů Karla Zemana

„POHÁDKA JE TO NEJKRÁSNĚJŠÍ, CO SVĚT PRO DĚTSKÉ OČI OBJEVIL. MOHL BYCH SAMOZŘEJMĚ TOČIT I JINÉ FILMY, ALE JÁ CHCI DĚLAT FILMY PRO DĚTI. JE TO KRÁSNÁ PRÁCE A JÁ JI MÁM RÁD.“ Karel Zeman

Ve středu jsme se vydali na výpravu za poznáním do Prahy. Tentokrát byly naším cílem světy, které pro nás vytvořil Karel Zeman, jehož většina zná zejména jako tvůrce již legendárních filmů jako je Cesta do pravěku, Vynález zkázy, Baron Prášil atd. Většina jeho filmů byla, stejně jako Krysáci, natáčena ve filmových ateliérech ve Zlíně.

Přestože bylo počasí spíše zamračené a z oblohy se chvilkami jemně řinuly kapičky deště, nám to nevadilo. Krásně prázdnými uličkami jsme se prošli Újezdem a Kampou. Nemotali se kolem nás a mezi nás památekchtiví turisté a tak jsme si nerušeni prohlédli Tyršův dům, Divadlo, Sovovy mlýny, mlýnské kolo i s vodníkem na Čertovce, domovní znamení , Werichovu vilku, Karlův most. Popovídali jsme si také o ničivých povodních v roce 2002 a jejich dopadu na Kampu. Ukázali jsme si, kde se staví v případě potřeby protipovodňové zábrany a připomenuli si, jak se v takových situacích správně chovat.

Pak nás již očekávali v Muzeu Karla Zemana, které se stalo našim hlavním dnešním cílem.

Na některé výpravy, jak jste si pravděpodobně všimli, chodíme společně 3.B a 3.D, Děti se učí spolupracovat nejen v rámci svého třídního kolektivu, ale také mezitřídně. Mohou sledovat i spolupráci mezi pedagožkami, které se vzájemně doplňují a tak mají děti procházky ještě pestřejší.

V muzeu jsme se rozdělili na skupiny po třídách. Jedna šla tvořit do dílničky. Děti se vyráběly lampion z filmových pásků. Kdo nestihl, dotvoří si ve škole, materiál jsme dostali s sebou. Většina dětí se s takovým filmovým materiálem setkala na vlastní ruce poprvé, i když nám pásky ukazoval v pátek při besedě také Cyril Podolský.

Druhá skupina se vydala do muzea, které bylo pro děti úžasným světem. Vlastně světy, jelikož se děti prostřednictvím filmů K. Zemada dostaly do světů rozličných. Úžasně se tu vyřádily. Mohly si mnoho věcí vyzkoušet, osahat a přitom se i mnohé dozvěděly. Hráli jsme tu hru s názvem Vynález zkázy a děti lovily poklad, ke kterému se dostaly až po vyplnění pracovních listů, k nimž potřebovaly odpovědi získané z expozice. Poklad získaly.

Obě skupiny se vystřídaly.

Dnešní výpravu za poznáním jsme si moc užily, byla zajímavá a hravá.

POZNÁVÁME PRAHU NA VLASTNÍ NOŽKY

DÍLNIČKA- LAMPION Z FILMOVÝCH PÁSKŮ, FILMOVÁ HVĚZDA