Výtvarná soutěž o nejlepší statistický plakát

Český statistický úřad (ČSÚ) vyhlásil v roce 2023 mezinárodní soutěž o nejlepší statistický plakát v rámci mezinárodního projektu statistické gramotnosti. Na soutěži se mají podílet především příslušníci nastupujících generací, tedy žáci, učni a studenti.

Posláním tohoto projektu je podporovat, vytvářet a spolupodílet se na aktivitách podporujících statistickou gramotnost po celém světě. Statistickou gramotnost lze chápat jako znalosti a dovednosti, díky nimž můžeme zpracovávat data, analyzovat je a porozumět statistickým údajům.

Soutěž byla rozdělena do třech kategorií (žáci druhého stupně ZŠ, žáci středních škol, a studenti vysokých škol). Zúčastnění žáci mohli spolupracovat ve skupinách po pěti.

Na naší škole se podíleli žáci devátých a sedmých třídZ celkem pětadvaceti plakátů jsme sami měli vybrat jeden, který by se zařadil do mezinárodní soutěže.

Vybrali jsme plakát žáků ze 7.B, který měl za téma ‚Globální warming‘ (viz obrázek):

Do soutěže se v Česku zapojilo celkem 842 žáků ve 312 týmech. I když naši žáci neuspěli, blahopřeji jim ke skvělé práci na závažné téma, která by si rozhodně zasloužila jednu z předních příček.

První místo obsadil plakát na téma ‚Vývoj počtu obyvatel ve městech ČR v letech 2000–2021‘, druhý na téma ‚Psi v nouzi‘ a třetí na téma ‚Nezaměstnanost‘.

Jejich podobu a ostatní plakáty najdete na:

MgA. Jan Sacher

16.04.2023