Za Karlem IV. do Norimberka

Žáci II. stupně se vydali poznat Karla IV. do města, kde rád a často pobýval – bavorského Norimberka. První zastávkou prohlídky města bylo Germánské muzeum, největší sbírka s odkazem na německé dějiny. Následovala návštěva chrámu sv. Vavřince, kde všichni obdivovali dílo Víta Stosse Zvěstování, překrásnou pozdně gotickou dřevěnou plastiku zavěšenou nad oltářem, i další díla místních sochařů začátku 15. století. Na náměstí Hauptmarkt, které nechal Karel IV. postavit na místě bývalého židovského ghetta, jsme navštívili Frauenkirche, kostel, jež nechal císař zbudovat a na němž je orloj, kde v poledne obchází kurfiřti svého císaře. Kolem radnice jsme došli ke kostelu sv. Sebalda, zde byl pokřtěn syn a nástupce Karla IV. Václav. Kolem domu známého malíře Durera jsme došli na hrad, kde podle záznamů kronik pobýval císař 52x. Následovala projížďka městem, škoda, že budova soudu, kde probíhal Norimberský proces, byla zavřená. Zájezd do Norimberka byl dalším z řady výchovně-vzdělávacích akcí, žáci si mohli prohloubit svoje znalosti z dějepisu, zeměpisu, výtvarné výchovy, většina byla nucena využít své znalosti cizího jazyka při krátkém rozchodu na jídlo a nákupy v pěší zóně města.

Luděk Svoboda

30.05.2016