Záchranné stanice

Dnes za námi přišel pan Ponáhlý, který nás loni seznámil teoreticky i prakticky s plazy.

Dnes jsme si s ním povídali o ochraně přírody, respektive o záchranných stanicích.

Víte, která zvířata žijí v našem okolí? Co je může ohrožovat a jakým způsobem ovlivňuje jejich životy lidská činnost a lidské výtvory?

Děti se s nadšením vrhly k tabuli a psali své nápady. Bylo jich hodně. S nimi jsme pak pracovali a společně je rozebírali.

Zaměřili jsme se i na to, jaké druhy a proč se zapisují do červené nebo černé knihy. Jaké stupně ochrany mají a co to znamená.

Podrobněji jsme si s panem Ponáhlým povídali o záchranných stanicích pro živočichy.

Nám nejblíže je záchranná stanice ve Velkém Chlumci, kde náš dnešní průvodce působí.

Zajímalo nás, jaká zvířata jsou cílovou skupinou, jak se zachovat, pokud nějaké zraněné zvíře nalezneme, která zvířata zachraňují nejčastěji, co se děje se zvířetem v záchranné stanici a pak po jeho uzdravení. Záchranným stanicím jsme se věnovali i z pohledu jednotlivých ročních období co se četnosti zachraňovaných zvířat i počtů týká.

Děti byly zvědavé a napjaté, zda i dnes se na vlastní oči i ruce budou moci seznámit s nějakým zajímavým živočichem.

Ano, živočicha a to velmi zajímavého i když mnohými zavrhovaného jsme viděli.

Patří mezi druhy, které naši planetu obývaly téměř v nezměněné podobě již v dobách před dinosaury, je velmi dobře přizpůsobivý, odolný a dokáže přežít i v situacích, které jsou pro převážnou většinu organismů smrtelné.

Koho, že nám to pan Ponáhlý přinesl?

Šváby.

Seznámili jsme se s velkými šváby Blaberus Pantanal. Měli jsme tu dospělce s křídly, mladého jedince bez křídel a několik malých mláďat.

Kdo chtěl, mohl si je prohlédnout zblízka a dokonce vzít do ruky.

Bylo velmi milým překvapením, že nikdo nepištěl ani se nepoškleboval a zájemců o bližší kontakt bylo hodně.

Nikoho švábi nesežrali ani nikdo z nás neohrozil na životě je.

Bylo to velmi zajímavé povídání a příjemně využitý čas.

Moc děkujeme.

Martina Václavková a 5.E