Záložka spojuje školy – Záložka do knihy spája školy

Zapojili jsme se do projektu Záložka spojuje školy pořádaném  brněnskou knihovnou. V rámci tohoto projektu děti vyrábějí záložky- letos s  tématem Tajuplných svět knižních příběhů, záložky si pak vymění s přidělenou školou ze Slovenska.

My se rozhodli vzdáleným slovenským spolužákům představit pomocí záložek některé knížky současné české spisovatelky Ivony Březinové.

S jejími knížkami již pracujeme a budeme je používat i v roce příštím.

Paní učitelka přinesla velkou tašku a z jejích útrob lovila, lovila a lovila, až na stole byla knižní věž. Některým dětem svítila očka zvědavostí a nedočkavostí, v pár se mihla jiskřička děsu a hrůzy, že to všechno budou muset přečíst.

Obavy však byly rozptýleny a všichni se s chutí ponořili do světa příběhů, který nám Ivona Březinová ve svých knížkách tak krásně předkládá.

Některé  tituly byly dětem známé např, knížky Vítej Karle, Lentilka pro dědu Edu, Cesta na planetu Zet nebo Neotesánek, se kterým jsme pracovali během září.

Většina však byla pro děti světem neznámým, do kterého přijaly pozvání.

Nejdříve se děti z knížkami seznámily. Kdo nevěděl, jakou zvolit, dostal radu od té, která knížky přinesla. Četly jsme si v nich. Povídali jsme si o nich a každý si z té, kterou si vybral, zvolil obrázek.

Podle vybraných obrázků jsme tvořili záložky. Na žádost dětí se do záložek pustila i paní učitelka s asistentkou Martinou, přičemž obě byly stále dětem nápomocny radou.

Pod rukama ožívaly postavy i prostředí z knižních příběhů a to tak krásně, až sami tvůrci – děti byly často překvapené výsledkem.

Na rubovou stranu záložky jsme nalepili fotografie spisovatelky a napsali její iniciály a název knížky. Nezapomněli jsme napsat jméno tvůrce záložky. Aby záložky byly trvanlivější, čekalo je ještě zalaminování.

Paní učitelka pořídila jako dárek pro vzdálené slovenské spolužáky knížku – jak jinak než od Ivony Březinové a všichni tvůrci záložek z naší třídy se do ní podepsali.

Naší partnerskou školou se stala škola na východě Slovenska v obci Helcmanovce.

Kompletujeme balíček a chystáme se na jeho odeslání na Slovensko.

Naše partnerská škola je na tom obdobně.

Jsme zvědaví a těšíme se, co nám přijde.

Do projektu se zapojily nejen děti :

Martina (učitelka 3.B) a Martina (školní asistentka)