Zelená škola

Za nezvykle teplé listopadové neděle, čísly datované 15.11.2020, se v Černošicích konalo společné sázení ovocného sadu na pozemku vedle panelové ulice K Dubu.

V rámci mých snah vést žáky k ekologickému smýšlení jsme se také tentokrát nenechali odradit novým nouzovým stavem při iprotikoronovém boji a přiložili jsme naše ruce k jinému dílu. Samosebou za přísného dodržování všech hygienických předpisů a nutných třímetrových odstupů jsme se dobrodili rozbahněnou polní cestou ve skafandrech, rukavicích, respirátorech a sibiřských válenkách k místu činu, kde se podařilo šesti žákům sedmých tříd zasadit mnohé krásné jabloně. (Tři, všeptává mi korektor…) (Já na to: ale mnohé je také správně, a stylisticky mnohem půvabnější…)

V každém případě jsme rádi, že nám město umožnilo vysázet nakonec spíše alej než ovocný sad, uprostřed pole Na Koutech. Ta alej ovšem zatím nikam nevede. Zatím! Ale nadýchali jsme se čerstvého vzduchu. Což je plusbod v covidovém boji…

Vzhledem ke globálně probíhajícím klimatickým změnám chceme v rámci VV zdůrazňovat nejenom patřičnou informační osvětu žáků devátých tříd, ale navíc umožnit i vhodné aktivity žáků ve veřejném prostoru města Černošice.

První etapou měla být výsadba čtyř jinanů dvoulaločných (ginko) v areálu před školou. Obrátil jsem se na paní radní Milenu Paříkovou, vedoucí odboru životního prostředí, a na vedoucí odboru technických služeb paní Renátu Petelíkovou, s nimiž jsme dne 7.10.2019 prošli okolí školy a dohodli se na umístění zmíněných stromů na zeleném pásu souběžném s příjezdovou cestou ke škole. Stromy žáci zasadili v rámci rozšířené VV dne 5.11.2019.

Pro další etapu, která by následovala na jaře 2020, jsme probírali umístění zvýšených záhonů, kde by žáci mohli pěstovat nejen různá koření, ale případně i rajčata, cibule, česneky atd. Pro tento záměr by se nabízela spolupráce s technickou dílnou pana učitele Petra Steinochera, kde by děti mohly pod jeho vedením vyrábět potřebné záhonové ‚kastlíky‘.

Prozatím poslední a třetí etapou realizovatelnou během roku 2020 by mohla být spoluúčast žáků (ale třeba i členů jejich rodin) při zakládání ovocného sadu s osmdesáti stromy, jejž město plánuje mezi ulicí K Dubu a Dobřichovickou, kde se v současné době nachází nevyužívané pole. Záměr byl předložen na zasedání zastupitelstva města Černošice dne 16.10.2019, kdy došlo k odsouhlasení záměru vedením města. Následně, to jest 21.10.2019, proběhlo hlasování na zasedání odboru životního prostředí.

Pokud by uvedené projekty proběhly úspěšně, mohlo by město v budoucnosti umožňovat žákům i další podobné aktivity, které by žáci mohli i samostatně vymýšlet, navrhovat a realizovat, samosebou pod dohledem účastněných pedagogů. Kolegyně, které by o takovouto účast už dnes stály, jsou paní Jitka Rychlíková a paní Kristýna Adámková.

Záměrem těchto akcí by měla být environmentální výchova žáků. Žáci by mohli být vedeni k rozvoji vědomí, že naše Země a život tvoří jeden nedílný celek, v němž by vše mělo existovat ve vzájemném souladu a rovnováze a tu že člověk často bez rozmyslu narušuje a jen velmi obtížně obnovuje. Žáci by se učili sledovat změny probíhající v přírodě, odhalovat příčiny a následky ovlivňování důležitých místních i globálních ekosystémů a vědomě užívat své získané poznatky ve prospěch ochrany životního prostředí a principů udržitelného rozvoje.